Maaş İadesinde Algı Yönetimi

Önce İADE sonra ZAM

12/26/2021

Şimdi, tiyatro nasıl başladı basit anlatımıyla çok beğenilen örneğimiz üzerinden açıklayalım.. “Basit bir matematik: Ahmet 100 TL maaş alıyormuş. Pandemi döneminde Ahmet’e artık sen 50 TL alacaksın diyorlar. Bu bir süre böyle sürüyor. Sonra Ahmet’e diyorlar ki maaşın 55 TL, daha sonra 70 TL oldu. Sonra aklı evvel birisi çıkıp Ahmet sana %60 ZAM yaptık artık sen 112 TL alacaksın diyor. Aradaki fark 48 TL. Aradaki fark GASBEDİLEN MAAŞ.”

Şimdi bu tiyatronun metnine bir de %60’lık zammı havayolu çalışanları için “büyük bir lütuf, fedakarlıkların babacan bir tavırla karşılanması” algısı eklendi ne yazık ki İADE’leri kulak ardı edip ZAM a odaklanan yönetim veya eksik bilgiden ya da kendilerinden beklenen taraflı tutumdan hazır kıta bekleyen bazı haberciler ve haber portalları da yüksek rakamlar güzel haber yapar algısı ile bu tiyatroya seve seve katıldılar. Yukarıdaki örnek; Ahmet’in de Mehmet’in de Zehra’nın da başına geldi işin acısı, sadece onların değil ailelerinin de… “Çalışanlar fedakarlık yapmıştı” alt başlığıyla atılan sözde tasdikleyici haberler çalışanları gücendirmeye ne yazık ki devam ediyor.

Hakkını aramaktan vazgeçmeyecek bizlerin beklentisi ise herhangi bir menfaat gözetmeksizin bu gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılmasıdır. Anlamak istemeyenler, anlayan ama susanlar, yeni yeni anlamaya başlayanlar için durumu özetleyen tabloyu aşağıda bulabilirsiniz: